Pompy ciepła Panasonic Aquarea

logo PANASONICPANASONIC AQUAREA (low temperature)

Firma PANASONIC może się poszczycić ponad 30-lenim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji systemów ogrzewania i klimatyzacji - koncern należy do niekwestionowanych liderów tej branży na świecie - produky powstają w sumie w 294 zakładach na całym świecie, a do chwili obecnej nabywców znalazło już ponad 200 milionów sprężarek ! - swoją marką gwarantuje niezawodność i długotrwałą pracę urządzeń.

 

Wykorzystując swoje doświadczenie w produkcji pomp ciepła powietrze-powietrze wprowadził na rynek system grzewczy AQUAREA z najwyższym na świecie współczynnikiem COP=4,74 (model T-CAP 9 kW), wykorzystujący technologię pompy ciepła powietrze-woda. Cały system składa się z 3 podstawowych elementów: jednostki zewnętrznej, jednostki wewnętrznej (wymiennik ciepła pomiędzy układem freonowym i układem wodnym) oraz zbiornika c.w.u. Wydajności grzewcze (nominalne dla A7/W35) pompy ciepła AQUAREA wynoszą odpowiednio: 7,0 kW, 9,0 kW, 12,0 kW, 14,0 kW oraz 16,0 kW /seria standard/ oraz 9,0 kW i 12,0 kW /seria T-CAP FLAT/. Zastosowanie zaawansowanej technologii takich jak inwerterowy system zapewnia właściwą i stałą temp. w pomieszczeniu o każdej porze oraz najniższe zużycie energii. System może (opcja) również chłodzić pomieszczenia latem (wtedy jednostkami wewnętrznymi są najczęściej klimakonwektory wodne). Inwestycja w pompę ciepła jest niezwykle ekonomiczna, z 1 kW prądu pompa ciepła wytwarza od 2 do 6 kW ciepła (zależnie od temperatur zasilania c.o. oraz temperatur zewnętrznych). Dzięki temu, że PANASONIC jest producentem sprężarek na ogromną skalę, cena systemu AQUAREA została ustalona na bardzo konkurencyjnym poziomie. Izolacjia akustyczna i sprężarka inwerterowa zapewniają niezwykle cichą pracę pompy ciepła. Instalacja systemu jest łatwa i szybka. Nie wymaga instalacji kominów, zbiorników paliwa i połączeń gazowych. Hydrobox oraz zasobnik c.w.u. można zlokalizować w pomieszczeniach, które będą pełnić także inne funkcje gospodarcze - można zrezygnować z typowej kotłowni (oszczędność w czasie budowy dodatkowych kilku m.kw).


Pompy ciepła PANASONIC AQUAREA dostępne są w trzech seriach:
1. STANDARD
2. FLAT T-CAP /zapewnia stałą moc grzewczą aż do temperatur zewnętrznych -15 st.C !
3. WYSOKOTEMPERATUROWA HT /temperatura c.o. do +65 st.C /

Każda z serii dostępna jest w wykonaniu SPLIT /jednostka zewnętrzna + hydrobox/ oraz jako MONOBLOK. Zasilanie 230V lub 3 fazowe 400V.

 Panasonic Aquarea

PANASONIC AQUAREA można skonfigurować na trzy sposoby - monoenergetyczny, monowalentny i biwalentny - dla zapewnienia optymalnej równowagi pomiędzy kosztami inwestycji i eksploatacji oraz rozszerzenia rodzajów projektów, w których można wykorzystać system.

Oprócz wspomnianych trzech konfiguracji pompę ciepła można też połączyć z alternatywnymi odnawialnymi źródłami energii, np. bateriami słonecznymi do podgrzewania wody.

 

PANASONIC AQUAREA - w układzie monoenergetycznym

Pompa ciepła zwymiarowana jest na zapewnienie 90-95% rocznego zapotrzebowania mocy grzewczej, natomiast pozostałe 5-10% dostarcza dodatkowa niewielka grzałka elektryczna. W przypadku niespodziewanej awarii, tak zwymiarowana pompa ciepła zapewni nam bezpieczeństwo nawet przy największych mrozach. Dobrym rozwiązaniem jest wybór pompy ciepła, która pokryje ok. 70-80% obciążenia grzewczego w najzimniejsze dni. Monoenergetyczna konfiguracja jest zalecana w większości zastosowań, ponieważ zapewnia ona optymalną równowagę pomiędzy kosztami inwestycji i bieżącej eksploatacji.

PANASONIC AQUAREA - w układzie monowalentnym

Pompa ciepła zwymiarowana jest do pokrycia 100% zapotrzebowania grzewczego w najzimniejszym dniu roku. Takie rozwiązanie zalecane jest dla domów o bardzo niskim zużyciu energii w klimacie umiarkowanym bez surowych zim. Początkowe koszty inwestycji mogą być wyższe, ale zużycie energii jest najniższe ze wszystkich układów.

PANASONIC AQUAREA - w układzie biwalentnym

Układ biwalentny to połączenie dwóch osobnych źródeł ciepła - pompy ciepła oraz kotła paliwowego. Możliwe są dwa rodzaje układu biwalentnego: połączony szeregowo lub równolegle. Przy połączeniu szeregowym kocioł paliwowy pokrywa tylko szczytowe zapotrzebowanie mocy grzewczej, natomiast przy połączeniu równoległym kocioł zwymiarowany jest do pokrycia pełnego obciążenia grzewczego w najchłodniejszy dzień roku. Konfiguracja równoległa zalecana jest w przypadku, gdy istnieje już system ogrzewania. Dołączenie Panasonic Aquarea pozwala wtedy zoptymalizować zużycie energii w całym systemie.

 Panasonic AquareaPANASONIC AQUAREA (low temperature)

 

Jednostka zewnętrzna

Jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z otaczającego ją powietrza, które następnie jest transmitowane poprzez obieg czynnika chłodniczego do znajdującego się wewnątrz hydro-boxu. Dostępne modele o nominalnej wydajności grzewczej: 7,0 kW; 9,0 kW; 12,0 kW; 14,0 kW; 16,0 kW. Dolny zakres temperatury dla pracy systemu PANASONIC AQUAREA określono na -20 stopni C /choć doświadczalnie potwierdzono jego działanie do -28/-25 stopni C dla serii T-CAP.  System posiada wbudowany unikalny system anty zamrożeniowy.

Indoor hydro-box

Wewnętrzny hydro-box przekazuje ciepło od czynnika chłodniczego do obiegu wodnego instalacji ogrzewania centralnego, instalacji ogrzewania podłogowego i zbiornika ciepłej wody użytkowej. W hydro-boxie znajdują się grzałki elektryczne (zależnie od doboru), które wspomagają pompę ciepła w okresach największych mrozów. Chłodzenie jest osiągane poprzez obniżenie temperatury wody w obiegu i jej przepływ przez klimakonwektory. System może również zapewnić umiarkowane chłodzenie poprzez ogrzewanie podłogowe lub grzejniki dzięki ograniczeniu najniższej temperatury wody. Podgrzanie ciepłej wody użytkowej jest realizowane poprzez przełączenie systemu z chłodzenia lub ogrzewania na tryb c.w.u..

Zbiornik ciepłej wody użytkowej (opcjonalny)

Specjalnie skonstruowany zbiornik (dwie wielkości: 200 lub 300 L) wodny ze stali nierdzewnej, utrzymujący najwyższy poziom sprawności energetycznej spełnia wymagania odnośnie ciepłej wody użytkowej. Połączenie elektrycznej grzałki  (3 kW) wspomagającej w górnej części zbiornika i wymiennika pompy ciepła w dolnej części, zapewnia najniższe możliwe zużycie energii i szybkie podgrzanie wody. Dodatkowo, wbudowana funkcja podnosi temperaturę wody do +75°C lub wyższej przynajmniej raz w tygodniu w celu zapobiegania możliwości rozwoju bakterii legionella.

Klimakonwektory (opcjonalne)

Można również podłączyć prawie każdy (również innego producenta) klimakonwektor.

Sterowanie systemem

Układ sterowania systemem i interfejs użytkownika jest zamontowany w hydro-boxie i wyposażony jest w tygodniowy timer, który umożliwia kontrolę temperatury w pomieszczeniach w zależności od wymagań użytkownika. Timer może być programowany dla poszczególnych godzin lub dni tak, że termperatury mogą być obniżane w nocy lub w czasie wakacji i podwyższane rano lub po powrocie do domu. Komfort użykownika zależny od osobistych preferencji jest utrzymywany przez cały czas. W przypadku, gdy wymagana jest indywidualna kontrola temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, należy np. dodatkowo przewidzieć konwencjonalne termostaty pokojowe do sterowania ogrzewania podłogowego.

panasonic sterownik
Nowy sterownik z programatorem tygodniowym                    Nowy moduł WiFi

Sterownik został stworzony z myślą o prostej, intuicyjnej i bezproblemowej obsłudze. Sterownik kontroluje dystrybucję ciepłej wody pomiędzy trybami pracy systemu (centralne ogrzewanie oraz ciepłej wody użytkowej). Wbudowany układ logiczny zbiera informację z czujników, reguluje temperaturę wody i optymalizuje zużycie prądu. Ponadto urządzenie zapewnia ochronę przeciwbakteryjną - zapobiega rozwojowi bakterii w zbiorniku ciepłej wody użytkowej /jeżeli w zasobniku cwu jest zamontowana grzałka elektryczna/. Ten prosty w obsłudze sterownik, zainstalowany jest na module wewnętrznym. Dzięki dużemu i dokładnemu wyświetlaczowi użytkownik ma możliwość zmiany wszystkich głównych parametrów oraz może ustawić program pracy urządzenia. Jako nowość wprowadzono moduł WiFi firmy IntesisHome który pozwala przy użyciu internetu /strona www / lub smartfona czy tableta na sterowanie podstawowymi funkcjami sterownika hydroboxu.

Panasonic Aquarea zalety

Panasonic Aquarea SDF dane techniczne 2013

Panasonic Aquarea SXF T-CAP zalety

Panasonic Aquarea SXF T-CAP dane techniczne 2013